Google

Novinky ze společnosti Google

  1. O společnosti Google
  2. Novinky ze společnosti Google
  3. Tiskové centrum Google ČR
  4. Zpravodajské oznámení

Google oslaví 50. výročí první zmínky o Járovi Cimrmanovi Doodlem

Dnes uplynulo přesně 50 let od chvíle, kdy se Češi poprvé doslechli o postavě Járy Cimrmana, českého velikána, vynálezce a učitele. Právě tuto kultovní postavu českých dějin dnes celé zemi připomíná upravené logo na domovské stránce Googlu. U této příležitosti Google v rámci galerie Street View zpřístupnil virtuální 360° prohlídku Cimrmanova muzea v Příchovicích. Navíc připravil pro všechny české cimrmanology online test, který prověří hloubku znalosti díla tohoto génia. Na serveru YouTube pak zájemci naleznou nový oficiální kanál se sbírkou her Divadla Járy Cimrmana.


Logo na domovské stránce českého Googlu, které oslavuje Cimrmanovo výročí, vytvořil animátor ze San Francisca Nate Swinehart. Vzhledem k tomu, že skutečná podoba mistra není známa, rozhodl se v logu znázornit pouze jeho siluetu v pozadí se všemi jeho zásadními vynálezy.


Málokdo ví, že Cimrman stál u zrodu tzv. informačního šapitó, které se stalo předchůdcem dnešních vyhledávačů,” říká ředitelka českého Googlu Taťána le Moigne. Chtěli bychom proto život a dílo tohoto našeho největšího vynálezce představit i mladší generaci. Věřím, že postava Járy Cimrmana i jeho specifický humor přežije navzdory současným i budoucím technologiím a potěší ještě mnoho generací Čechů,” dodává.  


Google polovinu století s Cimrmanem připomene následujícími aktivitami:


  • Virtuální prohlídkou Muzea Cimrmanovy doby a slavného Cimrmanova majáku v Jizerských horách prostřednictvím technologie Street View
  • Zkouškou z cimrmanologie na vzdělávací platformě Digitální garáž, která prověří, jak hluboké znalosti života a díla Mistra máte a výsledek ohodnotí stylovým diplomem
  • Novým YouTube kanálem nazvaným Jára Cimrman, kde zájemci najdou všechny hry Divadla Járy Cimrmana pěkně pohromadě


Je hezké, že si v Googlu vzpomněli na svého otce zakladatele,” říká scénárista a publicista David Smoljak. Trvalo to sice 18 let, ale Cimrman byl na ústrky a zapomnění zvyklý. Díky bohu, že teď bude i tahle drobná historická jizva zacelena!” dodává David Smoljak.


Upravené logo na domovské stránce Googlu, tzv. Doodle, navrhl americký Doodler Nate Swinehart, jehož rodina vzdáleně pochází z České republiky. Studiem Járy Cimrmana a estetiky jeho doby strávil poměrně dlouhou dobu a nadšeně ho popsal jako mix Chucka Norrise a skupiny Monty Python. Velmi ho zaujala až “sveřepá loajalita” Čechů k této fiktivní postavě. S faktem, že nikdo nezná Cimrmanovu podobu se vyrovnal tím, že se v Doodlu zaměřil hlavně na nákresy jeho vynálezů a záznamů jeho hudební tvorby.

Zdeněk Svěrák Cimrmana poprvé představil 16. září 1966 v přímém přenosu rozhlasové hudební vinárny U pavouka jako naivního sochaře-samouka a povoláním řidiče parního válce u národního podniku Stavby silnic a železnic. Dodnes má Jára Cimrman v České republice velký kulturní význam a nebýt přísných pravidel ze strany BBC, mohl se v anketě Největší Čech umístit na prvním místě.

Štítky: , , , , , ,