Google

Novinky ze společnosti Google

  1. O společnosti Google
  2. Novinky ze společnosti Google
  3. Tiskové centrum Google ČR
  4. Zpravodajské oznámení

Rok 2015 na YouTube: Fofola, YouTubeři a Češi

V rámci každoročního projektu YouTube Rewind zveřejňuje společnost Google žebříčky nejoblíbenějších a zásadních videí uplynulého roku. Český YouTube v roce 2015 jasně ovládl unikátní lokální fenomén - Fofola. I proto se mezi českou top desítku nedostal ani jeden z deseti nejúspěšnějších celosvětových virálů.

YouTube letos slaví desáté výročí, a proto se letošní YouTube Rewind nese v duchu vzpomínání na nejdůležitější memy uplynulého desetiletí. Současně se zveřejněním výročních žebříčků Google spouští novou funkci, záložku Trending Tab, která divákům zkrátí cestu k aktuálním trendům a novinkám ve světě hudby, zábavy i poznávání.Letošní žebříček nejoblíbenějších videí na serveru YouTube v České republice zcela ovládla Kofola a její pes Ftefan. Mezi top deseti virálními videi Fofola obsadila hned čtyři první příčky a přeskočila taková jména české YouTube scény, jakými jsou ViralBrothers nebo GoGo. Zbylé pozice obsadili populární YouTubeři. Žebříček také poukazuje na sílu českých tvůrců, pouze jediné video z první desítky totiž vzniklo za našimi hranicemi.

„V letošním roce se do popředí zájmu dostal fenomén YouTuberů. Nahrazuje tak trend žertovných videí loňského roku. U Čechů uspěla videa sázející na humor, v celosvětovém měřítku hlavně videa se slavnými osobnostmi. Uspěla také reklamní videa, která si uživatelé navzájem sdíleli ve velkém,“  uvádí Michal Zachar, marketingový manažer, Google ČR.


Podobně vyznívá i žebříček desítky nejoblíbenějších hudebních klipů. První příčku v České republice s přehledem obsadila anglická zpěvačka Ellie Goulding. Celá polovina žebříčku patří českým autorům, z nichž si úplně nejlépe vedl zpěvák a kytarista Sebastian Navrátil.


Celosvětovému YouTube kralovala tanečnice Tianne King se svou choreografií k letošnímu hitu rappera Silentó. V žebříčku samozřejmě nechybí několik zásadních celebrit a stálic, včetně Justina Biebera a Baracka Obamy. Divácké přízni se nadále těší také talentové soutěže. Není bez zajímavosti, že ani jeden ze seznamu deseti nejoblíbenějších globálních virálů se neobjevuje v lokálním žebříčku.


Z globálního seznamu nejoblíbenějších hudebních klipů vyplývá, že Češi následují celosvětové trendy. Všech 5 skladeb od zahraničních interpretů, které se objevily v lokálním žebříčku, totiž obsazuje přední příčky i v celosvětovém měřítku. Do první desítky se za velmi krátkou dobu dokázala probojovat také charismatická britská zpěvačka Adele.

9.    Adele - Hello

Štítky: , , ,