Google

Novinky ze společnosti Google

  1. O společnosti Google
  2. Novinky ze společnosti Google
  3. Tiskové centrum Google ČR
  4. Zpravodajské oznámení

Google pro vzdělávání v Česku - Seznamte se s Čechy, kteří změnili svět

Videa o vědcích a jejich objevech jako inspirace pro mladé vědátory

Praha, 6. prosince 2013 - Projekt českého Googlu a společnosti Scio s názvem „Po stopách vědy” (postopachvedy.cz) uvádí krátké filmy prezentující významné české vědce, jež si vybrala veřejnost. Tři krátké příběhy jsou kompilací informací ze života osobností, praktických ukázek jejich objevů a přínosu. Cílem je nadchnout mladou generaci k objevování, poznávání, a možná také k volbě povolání vědce či vědkyně, kteří svět obohacují a rozvíjí. Projekt je součástí celoročního programu Google pro vzdělávání v Česku.

Vyvrcholením projektu, který odstartoval koncem září, jsou tři krátké filmy o českých vědcích, jež zvolila veřejnost jako nejvýznamnější. Žáci se audio-vizuální a zábavnou formou dozví, jak vznikají vědecké objevy a vynálezy. Snímky odhalují také fakta ze životů vědců a praktické ukázky jejich práce, která ovlivnila svět a jeho vývoj.

„Současné generace jsou zahlceny příklady novodobých hrdinů, které poutají jejich pozornost. To skutečně zajímavé je ale často skryto za levným mediálním „make-upem“, který zakrývá, že věda může být daleko zajímavější a dobrodružnější, než se na první pohled zdá,“ říká Bohumil Kartous za společnost Scio.

Přípravě videí předcházelo online hlasování, v rámci kterého veřejnost rozdala na tisíc hlasů. Vůbec nejvýznamnějším vědcem projektu se stal Oldřich Jirsák, který se svým týmem jako první sestrojil stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Druhou příčku obsadil Kurt Gödel, jeden z největších logiků všech dob, který se osobně setkal i s Einsteinem. Na třetím místě se umístila Blanka Říhová, která své bádání zaměřila na imunologii a výzkum léčiv pro léčení nádorových onemocnění.

“Věda, a zejména technické vědy, mohou dětem pomoci zabezpečit práci. Budou mít velmi zajímavý život díky neustálým výzvám k řešení problému a jejich práce v této oblasti pomůže Čechům a Evropě zajistit výhody v hospodářské soutěži se zbytkem světa,” oceňuje Oldřich Jirsák projekt, který vznikl na základě diskuzí s odborníky a jehož smyslem je přitáhnout pozornost k tématu matematické a přírodovědné gramotnosti.

Videa o třech vybraných osobnostech dnes byla představena na speciálním promítání pro skupinu žáků, které organizoval český Google ve spolupráci s Věda nás baví. Děti měly možnost vyzkoušet si vědecké experimenty v praxi.

„Projekt Po stopách vědy chce ukázat, že stát se vědcem nebo objevitelem, není nemožné. Česko má v této oblasti velmi zajímavou historii a hodně inspirativních vzorů. Všichni vědci byli kdysi dětmi a právě v dětství se začal vytvářet zájem o oblast jejich pozdější činnosti,“ říká Martina Ondrušová z českého Google.

Videa jsou od dnešního dne volně dostupná na stránkách www.postopachvedy.cz. Školy, učitelé přírodních věd a matematiky nebo také rodiče je tak mohou využívat při vzdělávání dětí. Kromě videí se na stránkách seznámí i s dalšími osobnostmi české vědy, pro které mohli hlasovat, ale i s dalšími Čechy a Češkami, kteří se zapsali do historie světové vědy a techniky a patří do tzv. Síně slávy. Videi provází český vědec britského původu Michael Londesborough a Marek Mikulášek jako mladík zajímající se o vědu (známí z TV pořadu Lovci Záhad).

Iniciativa má podpořit zájem o STEM obory (vědecké, technické, matematické), které přispívají k rozvoji znalostí ekonomiky, a inspirovat novou generaci úspěšných vědců, techniků a vynálezců.

Více informací najdete na www.postopachvedy.cz.


MEDAILONKY a ZAJÍMAVÁ FAKTA

Oldřich Jirsák (1. místo)

Spolu se svým týmem jako první na světě sestavil stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Ta jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas a používají se ve zdravotnictví i v průmyslu. Je autorem více než padesáti patentů. Vynalezl také technologie objemových textilií. Za vývoj unikátního přístroje získal Cenu invence v soutěži Česká hlava.

      Narozen roku 1947 v Hradci Králové
      Škola ho nijak zvlášť nezajímala, chtěl se stát houslistou
      Dětské koníčky: fotbal, stavba pramic, budování bunkrů
      Vzor: Tomáš Baťa
      Zajímavost: Česko je jedinou zemí vyrábějící stroje na výrobu nanovláken

Kurt Gödel (2. místo)

Soustředil se na logiku a na teorii relativity, ale také na otázky ohledně času. Podařilo se mu dokázat dvě věty o neúplnosti, které znamenaly zásadní zlom v chápání matematiky. Jeho teorie jsou stejně významné jako ty Einsteinovy, s nímž se osobně setkal.

      Narozen roku 1906 v Brně, v tehdejším Rakousko-Uhersku, zemřel roku 1978 v Princetonu, USA
      Rodinná přezdívka: Pan Proč? (kvůli jeho zvídavosti)
      Zájem o matematiku: od 14 let
      Oblíbený film: Sněhurka
      Americký časopis TIME ho v roce 2000 zařadil mezi 100 nejvlivnějších myslitelů lidstva
      Gödelovy objevy v matematice zanechaly obrovský dopad i na dnešní matematiky, kteří ji rozvíjejí dál

Blanka Říhová (3. místo)

Své bádání zaměřila na imunologii a výzkum léčiv pro léčení nádorových onemocnění. Kromě toho se věnuje genetice, experimentální onkologii, toxikologii a lékařské biochemii. Za svůj přínos vědě získala mnoho domácích i zahraničních ocenění.

      Narozena roku 1942 v Praze
      Oblíbené předměty ve škole: fyzika a biologie
      Dětské koníčky: tanec a gymnastika
      Oblíbené jídlo: svíčková, plněné papriky, houby
      První brigáda: průvodčí v tramvaji
      Životní pravidlo: Práci volte podle toho jestli vás baví, ne podle toho, jak je placená


***

O společnosti Google Inc.
Společnost Google, jakožto globální technologický lídr, se snaží neustále vylepšovat způsob propojování lidí
a informací. Inovace Googlu v oblasti vyhledávání a reklamy umožnily společnosti získat vedoucí pozici na internetu a vytvořit jednu z nejznámějších světových značek.

Google Česká republika
Česká pobočka Googlu byla založena v říjnu 2006 a od otevření pobočky uvedla na český trh zhruba stovku lokalizovaných služeb pro české uživatele. Včetně služeb jako Mapy Google, online kancelář v cloudu Dokumenty Google, Kalendář Google, Překladač Google, video portál YouTube, prohlížeč Google Chrome nebo operační systém Android. Malé, střední i velké firmy v Čechách mají možnost využít online reklamu v rámci vyhledávání a obsahové sítě (Google AdWords) nebo monetizovat svůj vlastní obsah v rámci služby Google AdSense.  V roce 2011 byl uveden projekt Google+, který portfolio Google služeb sjednocuje a propojuje. Společnost Google Česká republika uzavřela desítky lokálních partnerství s klíčovými hráči na trhu v různých oblastech (média, korporátní sektor, enterprise, neziskový sektor atd.). V obchodní oblasti (prodej reklamy ve vyhledávání i v obsahové síti) Google úzce spolupracuje s celou řadou mediálních i internetových agentur v České republice, primárně však s držiteli certifikace Google Certified Company. Více informací na www.googleblog.cz nebo media centru pro české novináře http://sites.pressatgoogle.com/cz.

# # #
Google je ochranná známka společnosti Google Inc. Všechna další jména a názvy produktů či firem mohou být ochrannými známkami svých vlastníků.

O společnosti Scio
Společnost Scio vznikla v roce 1996. Na začátku byl nápad Ondřeje Šteffla, inspirovaný zkušenostmi z USA: začít vytvářet profesionální testy pro přijímací zkoušky. Společnost začala jako start up o dvou lidech a i přes dost konzervativní přístup a nedůvěru českých škol se pomalu dostávalo do jejich povědomí, že educational measurement (měření výsledků vzdělávání) je svébytný obor se svými profesními standardy, metodikami a technologiemi. Ke středním školám, které začaly využívat testů v přijímacím řízení, se postupně začaly přidávat i vysoké a během dekády se staly „scio testy“ natolik silným fenoménem, že se to odrazilo i v běžném jazyce.
V současnosti Scio spolupracuje s českými školami prostřednictvím několika desítek projektů, výsledky analýz slouží v drtivé většině ke zkvalitňování výuky. Postupně se ovšem škála služeb a produktů rozšiřuje do zcela nových dimenzí. Její program Paralelní vzdělávání zahrnuje hračky, hry, nápadníky, vzdělávací mapy, kurzy, informační weby.

Dotazy tisku:                                                                   
Lucie Bílková                                                    
Grayling Czech Republic
tel. 224 251 555, 702 085 220
judita.hrubesova@grayling.com


Štítky: ,