Google

Novinky ze společnosti Google

 1. O společnosti Google
 2. Novinky ze společnosti Google
 3. Tiskové centrum Google ČR
 4. Zpravodajské oznámení

Googlí „duben“ v novinářské kostce


Ze světa Google

Obrazy na Google Art Project si lidé prohlížejí déle než v galerii

Oslavili jsme Světový den umění, který připadl téměř přesně na výročí dvou let od spuštění Google Art Project. Při této příležitosti jsme zveřejnili také několik zajímavých statistik. V databázi je už více jak 40 000 uměleckých děl. V žebříčku popularity vedou Boticelli, Rembrandt, Gogh nebo Manet, z představitelů moderního umění pak Klimt a Dalí. Navíc jsme zjistili, že průměrná doba strávená prohlížením jednoho díla na Google Art Project je 1 celá minuta na rozdíl od muzeí, kde podle studií jednomu dílu věnují pouhých 20 vteřin.

Propojte si Google+ se svým blogem

Pokud se věnujete tvůrčí činnosti na Bloggeru, možná oceníte pohodlnější a efektivnější správu komentářů pod vaším blogem. Blogger se dá totiž propojit se službou Google+. U komentářů k článku se zobrazí i diskuse, které o něm probíhají na Google+. Komentáře se dají sdílet na Google+ veřejně nebo jen s vybranými kruhy. Pokud si to chcete vyzkoušet, stačí si tuto funkci na blogu nastavit podle návodu.Vycestujte se Street View do dalších zemí


Dosáhli jsme dalšího milníku. Se Street View se totiž můžete procházet celkem po 50 zemích světa. Nově přibylo Maďarsko a africké Království Lesotho. Se Street View se tak nyní můžete podívat do Budapešti a prozkoumat slavné termální lázně a také navštívit africkou zemi Lesotho, která je jediným nezávislým státem, jehož celá rozloha se nachází ve výšce 1000 metrů nad mořem a výše. Podívejte se na tamní spletité cesty mezi horami a nebo proslulá jezera.


Novinka: Chytré karty Google jsou dostupné i pro iPhone a iPad


Po uživatelích Androidů mohou využívat funkci Chytré karty Google (v angličtině Google Now) také majitelé iPhonů a iPadů, a to i v češtině. Vyhledávání na iOS zařízeních tak dostává další rozměr. Už nemusíte informace dlouho hledat, díky inteligentním kartám se na vašem mobilu nebo tabletu objeví dřív, než se na ně zeptáte. Je jenom na vás, které karty jako například počasí, navigace, či překladač si zvolíte, využíváním se navíc budou neustále vylepšovat. Chytré karty Google můžete vyzkoušet stažením nejnovější verze aplikace Vyhledávače Google z App Store. Jsou také dostupné na Android zařízeních 4.1 +.

Z dílny českého Googlu


Třetí ročník YouTube Festu nabízí šanci dotáhnout to na fest!

Odstartovali jsme letošní ročník Českého YouTube Festu, který český Google pořádá společně se serverem Bandzone.cz a OSA. Soutěž je určená mladým talentům, kteří chtějí se svou hudbou prorazit a dostat se na největší letní festivaly. Tváří soutěže je tentokrát populární česká kapela Lucie. Letos poprvé si vítěz Českého YouTube Festu zahraje také před zahraničním publikem, například na jednom z největších evropských festivalů Sziget v Maďarsku. Novinkou je i fakt, že letos lze přihlašovat skladby nejen v češtině, ale také v angličtině nebo v jakémkoliv jiném cizím jazyce. Odborná porota v čele s Lucií a producentem a hudebníkem Borisem Carloffem vybere do finále 15 nejlepších. O samotném vítězi rozhodne veřejnost, která bude mít šanci pro svého favorita hlasovat od 21. května až do 10. června.

Vítězové Novinářské ceny 2012 odhaleni

Známe nejlepší novinářské příspěvky a jejich autory. Ocenění soutěže Novinářská cena 2012 převzali redaktoři Hospodářských novin, České televize, Českého rozhlasu a dalších médií. Cenu Googlu za inovativní profesionální online žurnalistiku převzal tým iHNed.cz za projekt datové žurnalistiky. Cenu Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku pak získal kolektiv autorů projektu Demagog.cz, který ověřuje pravdivost výroků českých politiků v televizních debatách. Poroty vybíraly v jednotlivých kategoriích z celkového počtu 351 přihlášených příspěvků. Seznam všech nominací, čestných uznání a vítězů naleznete na adrese www.novinarskacena.cz. V květnu vyjde také sborník všech nominovaných prací ve formátu pro tablety. Z přihlášených karikatur zase vznikne výstava No Comment, která na podzim zavítá také do Prahy.

Hangout: Budoucnost ekonomiky očima Erica Maskina

Do Česka zavítal nositel Nobelovy ceny za ekonomii, americký ekonom a akademik profesor Eric Maskin. O své myšlenky se s námi podělil prostřednictvím Vysílaného Hangoutu, který jsme vám společně s think tankem CERGE-EI zprostředkovali v rámci našeho celoročního programu Google pro vzdělávání v Česku. Pod taktovkou moderátora Lukáše Kovandy se diskuse zúčastnili také čeští experti David Marek (hlavní ekonom v Patria Finance) a Jakub Steiner (Associate profesor ze CERGE-EI). Došlo na oblíbené téma finanční krize, ale i na otázky budoucnosti světové ekonomiky a ekonomiky Evropské Unie. Záznam diskuse najdete na Google+ stránce CERGE-EI nebo na YouTube.

Google připomněl 130. výročí narození Jaroslava Haška

Přesně před 130 lety se 30.dubna narodil významný český spisovatel a novinář Jaroslav Hašek. Tuto osobnost jsme si připomněli prostřednictvím speciálně upraveného loga Google. Na doméně google.cz tentokrát dominovala nejznámější literární postava Haškova díla “Dobrý voják Švejk”. Jaroslav Hašek byl český spisovatel a novinář, který vedl bohémský a tulácký život a po několika krátkodobých zaměstnání se živil už výhradně novinařinou a literaturou. Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války se stala nejpřekládanější českou knihou.

Skokani a žebříčky

V dubnu se na českém Google lidé zajímali o zatmění Měsíce. Zřejmě i proto, že se jednalo o jediné částečné zatmění Měsíce, které bude možné pozorovat v České republice až do září 2015. Druhé místo patří Air Telecom, který je dalším virtuálním mobilním operátorem na českém trhu. Třetí pozice jednoznačně patří radovánkám, lidé totiž sbírali informace o majálesovém rejdění. Tolik naši skokani. Vzhledem k tomu, že už k nám snad dorazilo opravdové jaro, přinášíme také originální tematický žebříček. S se slovem „jarní“ jste nejčastěji vyhledávali slovní spojení jarní pročištění organismu, jarní únava a jarní cyklojízda.
Skokani ve vyhledávači Google Duben 2013


 1. zatmění měsíce 2013
 2. Air Telecom
 3. Majáles 2013
 4. Johny Machette
 5. vylomeniny
 6. Superstar 2013 online
 7. Macklemore
 8. Bitcoin
 9. Samsung Galaxy S4
 10. Nevinné lži
   Nejhledanější výrazy se slovem “jarní” na českém Google za měsíc duben


 1. jarní pročištění organismu
 2. jarní únava
 3. jarní cyklojízda
 4. dámská jarní bunda
 5. jarní běh kamenkou
 6. jarní boty
 7. jarní kytky
 8. jarní zelenina
 9. první jarní rostliny
 10. jarní rolky recept

Tip pro média

Objevte nečekané souvislosti v knihovnách světa

Zajímá vás, zda spisovatelé napříč stoletími použili ve svých dílech častěji slovo láska nebo peníze? A co další slova? Nabízíme vám jedinečný nástroj, který vám tyto a další záhady pomůže rychle rozluštit. Google NGram Viewer umožňuje porovnávat četnost výskytu různých klíčových slov v knihách vydaných od roku 1500. Zkuste zadat libovolné výrazy a pochlubte se v komentářích nejzajímavějšími kombinacemi. Porovnávat můžete na http://books.google.com/ngrams/.

Štítky: ,