Google

Novinky ze společnosti Google

  1. O společnosti Google
  2. Novinky ze společnosti Google
  3. Tiskové centrum Google ČR
  4. Zpravodajské oznámení

Kde potkáte české ženy? Na internetu

Kde potkáte české ženy? Na internetu
V průběhu několika posledních let se pro české ženy internet stal samozřejmostí

Praha, 18. dubna 2013: Podle průzkumů počet uživatelek internetu v posledních letech
v Česku několikanásobně vzrostl. Na síti nejraději nakupují, komunikují, baví se a čtou specificky zaměřený obsah. Nejatraktivnější jsou pro ně zejména online nákupy oblečení a módních doplňků, které v současnosti zažívají boom i u mužů. Ženy ve srovnání s muži věnují před samotným nákupem více času online průzkumu informací a srovnávání nabídek. Pro 4 z 10 žen v produktivním věku se stala přirozenou součástí života i online videa. 

Zatímco v roce 2005 nebyla online ani třetina českých žen (29%), v roce 2012 jich byly online už dokonce více než dvě třetiny (67%) (zdroj: ČSÚ). Pouze 1 z 10 žen v produktivním věku (16 - 65) dnes není online a tato jedna žena bude zastoupena s velkou pravděpodobností ve věkové kategorii 50+.

Ženy ve věku do 35 let je v rámci jejich současného životního stylu těžké oslovit v tzv. offline světě nebo prostřednictvím televize. Pochopilo to už mnoho českých firem a potvrzují to i typicky rychloobrátkové značky, které se už více zaměřují na budování značky v online prostředí. Oblíbeným zdrojem zábavy pro tyto ženy, zejména do 35 let, jsou online videa.

Potvrdilo se, že některé ženy dokážeme zasáhnout opravdu jenom na internetu,” říká Monika Vrbatová, Media manažerka ve společnosti Unilever, která realizovala kampaň pro značku Rexona se zapojením portálu YouTube (více informací níže). Patrícia Neupauerová, konzultantka pro reklamní řešení českého Googlu, k tomu dodává: Stejný trend vidíme i u našich kolegů
na zahraničních trzích. Zajímavé na tom je, že YouTube v rámci kampaní pomáhá televizi zasáhnout cílové skupiny do 35 let a navíc také ty, kteří se na televizi dívají jenom sporadicky. Pro ně se televizí paradoxně stává právě YouTube.”

Jak české ženy nakupují na internetu?
České ženy nakupují na internetu dokonce více než Slovenky, Maďarky, Polky, ale také Francouzky nebo Němky. Od roku 2007 se jejich počet téměř ztrojnásobil (32% českých žen v roce 2012 vs. 12% v roce 2007; FR 26%, DE 30%, PL 22%, HU 23%, SK 22% a UK 36%).

Rozdíly existují i ve srovnání nákupních zvyklostí mužů a žen. Zatímco u mužů je doba mezi rozhodnutím k nákupu a samotným nákupem relativně krátká, ženy svému rozhodování věnují mnohem více času. Důležitou součástí je online průzkum před nákupem, vyhledávání informací, srovnávání nabídek, sledování recenzí či názorů, ženy jsou jednoduše pozorné k mnoha detailům. Online prezentace obchodu a kvalita informací, jež nabízí, tak mohou být velmi důležitou motivací
v rámci rozhodování.

Jenom online průzkum provádí nejvíce žen v rámci hotelových pobytů (75%) a letenek (soukromá dovolená 58% či pracovní cesta 56%). Kombinaci online průzkumu a průzkumu “v terénu” podnikají české ženy nejvíce v rámci nákupu nábytku a bytových doplňků (64%), digitálních fotoaparátů, kamer (63%) a audio zařízení (61%) (zdroj: Consumer Commerce Barometer).

Nejatraktivnější oblastí pro nákupy a velkou příležitostí pro e-shopy s módou je fakt, že oblečení
a doplňky online nakupuje až 60% těchto žen. Boomu online nákupu oblečení podléhají už i muži. Dalším skokanem v rámci online nakupování jsou kontaktní čočky, kterých se dnes až polovina prodává online.

Čtyři z deseti žen nakupujících online mají zájem o kosmetiku a zdravotní doplňky, každá třetí žena nakoupí online cestovní zájezdy. Právě informace o cestování a zdraví vyhledávají intenzivněji než muži (zdraví 59% žen vs. 30% mužů, cestování 56% žen vs. 52% mužů) (zdroj: ČSÚ, věk 16 - 54).

Velmi specifickou skupinou žen jsou matky na rodičovské dovolené, kterým internet často usnadňuje život a šetří čas. Využívají ho k nákupu oblečení, hraček, her, kosmetiky, zdravotních prostředků
a také fotoslužeb.

Zábava, komunikace, volný čas
České ženy vyhledávají také specifický obsah. Podle Netmonitoru se daří i webovým stránkám
s obsahem zaměřeným na ženy. Jenom za únor 2013 je zhlédlo 3,6 milionu unikátních návštěvníků, kteří jim přinesli 174 milionů zhlédnutí. 

Překvapivě vysoké číslo reprezentuje sledování online video obsahu. Ten je přirozenou součástí života pro více než 40% českých žen v produktivním věku (zdroj: ČSÚ). Na nejoblíbenějším video portálu v Česku - YouTube - zhlédnou minimálně 1 video za měsíc více než 2 miliony žen (zdroj: TNS YouTube profiling a YouTube data).

Využívají i sociální sítě, např. na Facebooku je to přibližně milion aktivních českých uživatelek. (zdroj: socialbakers.com). Na YouTube (je také sociální sítí) a Google+ jsou mezi ženami velmi populární “how to” kanály o líčení nebo vaření a pečení (např. o kosmetice a líčení, rady
pro novopečené maminky s názvem
Jak zvládnout miminko nebo online marketingový poradce Jak zvýšit prodej a zisk).

Třetina žen v ČR využívá internet k telefonování, přičemž tato služba je velmi atraktivní pro dívky
ve věku od 16 do 24 let (70%).

Shrnutí reklamní kampaně: Rexona Linen Dry (Unilever)


V létě 2012 spustila Rexona kampaň k produktu Rexona Linen Dry. Cílem kampaně bylo oslovit ženy ve věku 18 - 35 let a vybudovat tak povědomí o novém výrobku, ale také stát se jedničkou
v segmentu deodorantů. Kampaň trvala dva měsíce a v mediamixu bylo zastoupeno vícero médií. 51% investic šlo do televizní reklamy, 30% do magazínů a 20% investovala firma do online reklamy. Díky první veřejné cross-mediální studii v oblasti FMCG dnes víme, jak oslovit ženy napříč různými mediatypy, a to nejen v oblasti televizní reklamy, ale i prostřednictvím online reklamních videí.

Monika Vrbatová, Media manažerka ve společnosti Unilever, která realizovala kampaň
pro značku Rexona se zapojením portálu YouTube, konstatuje: „Výsledky kampaní naznačují, že využití reklamního online videa je pro nás velmi efektivní. Potvrdilo se, že některé ženy dokážeme zasáhnout opravdu jenom na internetu, proto budeme do formátu online videa nadále investovat.”

Televize a YouTube se doplňují. Televize a YouTube společně zasáhly 86%, přičemž YouTube doručil 20% (dodatečný zásah YouTube k TV byl 4%) s přibližně 15% TV investice. Využití online videa je navíc ještě cenově efektivní. Jeho cena je totiž přibližně 2x nižší za % bod zásahu (Cost per Reach Point) v porovnání s televizí. Pokud bychom navíc chtěli dosáhnout 86% úspěchu zásahu jen díky televizi, vyžadovalo by to navýšit rozpočet o 270%.

YouTube totiž navíc posiluje lepší vybavení si reklamního sdělení a personality značky. V tomto případě kampaň u výrobku Rexona Linen Dry přispěla 2,2% k navýšení klíčových ukazatelů značky. YouTube pomohl zvýšit image značky ve smyslu, že ji lidé přijali za svou a ztotožnili se s ní.

Dotazy tisku za Google:                                                                
Judita Hrubešová                                                                                            
Grayling Czech Republic                                                                
tel. 224 251 555, 775 558 271                                                      
judita.hrubesova@grayling.com

O společnosti Google Inc.
Společnost Google, jakožto globální technologický lídr, se snaží neustále vylepšovat způsob propojování lidí a informací. Inovace Googlu v oblasti vyhledávání a reklamy umožnily společnosti získat vedoucí pozici na internetu a vytvořit jednu z nejznámějších světových značek.

Google Česká republika
Česká pobočka Googlu byla založena v říjnu 2006 a od otevření pobočky uvedla na český trh zhruba stovku lokalizovaných služeb pro české uživatele. Včetně služeb jako Mapy Google, online kancelář v cloudu, Dokumenty Google, Kalendář Google, Překladač Google, video portál YouTube, prohlížeč Google Chrome nebo operační systém Android. Malé, střední i velké firmy v Čechách mají možnost využít online reklamu v rámci vyhledávání a obsahové sítě (Google AdWords) nebo monetizovat svůj vlastní obsah v rámci služby Google AdSense.  V roce 2011 byl uveden projekt Google+, který portfolio Google služeb sjednocuje a propojuje. Společnost Google Česká republika uzavřela desítky lokálních partnerství s klíčovými hráči na trhu v různých oblastech (média, korporátní sektor, enterprise, neziskový sektor atd.). V obchodní oblasti (prodej reklamy ve vyhledávání i v obsahové síti) Google úzce spolupracuje s celou řadou mediálních i internetových agentur v České republice, primárně však s držiteli certifikace Google Certified Company. Více informací na www.googleblog.cz nebo media centru pro české novináře http://sites.pressatgoogle.com/cz.
# # #
Google je ochranná známka společnosti Google Inc. Všechna další jména a názvy produktů či firem mohou být ochrannými známkami svých vlastníků.

Štítky: ,