Google

Novinky ze společnosti Google

 1. O společnosti Google
 2. Novinky ze společnosti Google
 3. Tiskové centrum Google ČR
 4. Zpravodajské oznámení

Googlí "leden" v novinářské kostce

Ze světa Google

Zoomujte si ve fotografiích na Google+

Díky Mapám Google a technologii Street View se dnes bez obtíží můžete virtuálně vypravit už i do Grand Canyonu. Jedná se o vůbec první oblast, kterou jsme nasnímali speciálním Street View Trekkrem. Kromě sledování velkolepých panoramat se můžete procházet podél řeky Colorado a prozkoumat přírodní scenérii pod úhlem 360°. Doporučujeme také horský sestup po South Kaibab Trail nebo cestu za Meteor Craterem. Vydali jsme se i na druhou stranu zeměkoule a Street View mapu doplnili o sérii dalších israelských měst, přírodních krás a historických památek. Můžete se podívat na pláže v Tel Aviv-Jaffa, prozkoumat západní zeď starého města Jeruzaléma, projet se okolo Mrtvého moře nebo si prohlédnout korálový útes.

Projděte si Grand Canyon a přeplujte Mrtvé moře

Ve službě Google+ jsme vylepšili možnosti nahrávání a prohlížení fotografií. Nově jsme zavedli funkci zoomování a to jen několik týdnů poté, co jsme uživatelům umožnili zálohovat fotky z androidích zařízení v plném rozlišení, k jejichž prohlížení se právě možnost prozkoumání detailů hodí. Jednoduše si otevřete fotografii a pomocí kolečka své myši zoomujte dopředu a dozadu. Výřez si také můžete posouvat kliknutím a přetažením nahoru a dolů, doleva a doprava. Vyzkoušejte si to na Google+ třeba v příspěvku Davida Cohena.

Mapy přinášejí globální ekonomický růst a nová pracovní místa

Víte, jak GEO odvětví přispívá k ekonomickému růstu? Ve spolupráci s Boston Consulting Group (BCG) a Oxera jsme připravili studii, která se touto otázkou zabývá. Stručně řečeno, globální geo odvětví s hodnotou téměř 270 miliard dolarů vygenerovalo v roce 2011 téměř 90 miliard dolarů ve mzdách a uspořilo více než miliardu hodin procestovaného času a více než 3,5 miliardy litrů paliva. Více najdete na oficiálním Google blogu.Když Google brnká na slovenskou notu

S cílem podpořit zachování a šíření slovenské kultury včetně její historie, tradic, zvyků a folkloru spustil slovenský Google celoroční program “Google na slovenskou notu”. Program má přispět také k rozvoji cestovného ruchu v regionech a pomoci mladší generaci získat přehled o Slovensku. Mezi nejdůležitější aktivity patří spolupráce s Národním osvětovým centrem, ale i další rozšiřování Street View pokrytí Slovenska. S jednotlivými projekty seznámíme veřejnost v průběhu roku. Podrobnosti hledejte na stránce naslovenskunotu.sk.


Z dílny českého Googlu

Pojďme se bavit o vzdělávání

Po diskusích s odborníky, akademiky, partnery i neziskovými organizacemi jsme se letos rozhodli zaměřit na podporu českého vzdělávání. V rámci našeho celoročního programu „Google pro vzdělávání v Česku“ provzdelavani.cz se zaměříme hned na tři hlavní oblasti. Jde o podporu STEM vzdělávání (Science Technology Engineering Math), tj. technických a vědeckých oborů včetně matematiky, dále pak o rozvoj internetové gramotnosti včetně bezpečného používání internetu a v neposlední řadě také nové technologie, zařízení a aplikace pro vzdělávání, které mohou vyučování usnadnit a zatraktivnit. Součástí programu je také podpora kampaně „Česko mluví o vzdělávání“, kterou organizuje nezisková organizace EDUin. Cílem kampaně je vyvolat celospolečenskou debatu a definovat smysl a cíle vzdělávání, které budou pro každého srozumitelné. Další iniciativy budeme oznamovat v průběhu roku.

Učitelé a studenti se na internetu neztratí

Schopnost vyhledat si ty správné informace už dnes patří k základním znalostem. O tom, jak si s vyhledáváním co nejlépe poradit, nebo jak svým studentům náležitě zpestřit výuku, se více dozvíte z naší Mapy internetu. Ve spolupráci se společností SCIO ji distribuujeme do základních škol. Pokud o ni máte zájem, můžete si ji stáhnout zde. Více se o našich iniciativách na podporu internetové gramotnosti v rámci naší kampaně „Google pro vzdělávání v Česku“ dozvíte na provzdelavani.cz.

 

Pražané se dočkali! Hledejte spoje pražské MHD na Mapách Google

Hledání dopravního spojení v hlavní metropoli Česka je teď ještě o něco jednodušší. Mapy Google jsme totiž díky spolupráci s DPP doplnili o podrobné trasy veřejné dopravy v celé Praze, včetně autobusových a tramvajových zastávek, stanic metra a lanové dráhy. Snadno si zjistíte podrobnější informace o stanici, prozkoumáte jízdní řády a nakonec i najdete to nejlepší spojení z místa A do místa B. Více informací najdete na našem blogu.

 

Odstartoval Google Science Fair 2013 pro mladé vědecké talenty

V rámci programu „Google pro vzdělávání v Česku“ provzdelavani.cz jsme na konci ledna oznámili další iniciativu - Google Science Fair 2013, což je největší online vědecká soutěž pro žáky a studenty, kteří chtějí změnit svět. Pomůže světu představit mladé nadané vědce, jejich nápady a vědecké či technické projekty, o kterých určitě ještě uslyšíme. Do soutěže se mohou zapojit i čeští studenti ve věku od 13 do 18 let a zároveň si procvičit cizí jazyk. Možná někdy v budoucnosti půjde i o příští mediálně známé nositele Nobelových cen. Sledujte je proto raději už dnes na www.googlesciencefair.com. Více se můžete dozvědět také na našem blogu nebo v tiskové zprávě.

Prezidentské volby na Googlu

Česká republika si poprvé ve své historii zvolila v přímé volbě svého prezidenta. V rámci prezidentské volby jsme vytvořili speciální stránku www.google.cz/volbaprezidenta. Česká republika se tak stala desátou zemí, kde byla tato služba spuštěna. Tento informační rozcestník přinesl přehledně řadu důležitých informací z různých zdrojů, které občanům mohly pomoci v rozhodování. Volby na české doméně Vyhledávače Google připomněl obyvatelům České republiky také originální Doodle.

Skokani a žebříčky

Měsíc leden patřil jednoznačně první přímé volbě prezidenta České republiky. Atmosféra voleb se promítla také mezi skokany. Na třetím místě se umístilo spojení “volím Karla”, druhá pozice patří Vladimíru Franzovi, kterého jste si přáli vidět bez tetování. Skokanem číslo jedna se ve Vyhledávači Google stal pojem amnestie 2013.

Čeští uživatelé pátrali na Googlu po prezidentských kandidátech a nejčastěji do vyhledávače zadávali Karla Schwarzenberga, druhým nejhledanějším byl Miloš Zeman a jako třetí bodoval Vladimír Franz. Ve spojitosti s výrazem “volby” čeští uživatelé nejvíce vyhledávali pojmy: prezidentské volby, volební kalkulačka a v neposlední řadě spojení volby 2013.

Skokani na českém Googlu leden 2013

 1. amnestie 2013
 2. franz bez tetování
 3. volim karla
 4. australian open 2013
 5. volby 2013
 6. dakar 2013
 7. volby prezident
 8. schwarzenbergové
 9. volební kalkulačka
 10. kateřina zemanová

5 nejhledanějších kandidátů

 1. Karel Schwarzenberg
 2. Miloš Zeman
 3. Vladimír Franz
 4. Jiří Dienstbier
 5. Jan Fischer

5 nejhledanějších výrazů se slovem volby

 1. prezidentské volby
 2. volební kalkulačka
 3. volby 2013
 4. výsledky voleb
 5. voličský průkaz

Tip pro média

Jak efektivně vytvářet materiály

Vytváříte obsáhlejší materiál a pracuje na něm více kolegů současně? Dokumenty Google nabízí možnost psát, editovat a upravovat texty v jednom sdíleném dokumentu současně. V reálném čase může na textu spolupracovat více lidí, což se hodí při každodenní redakční práci, takže odpadá přeposílání verzí e-mailem a editování několika dokumentů. Vytvářet můžete jak textový dokument, tabulkový procesor, tak i prezentaci, formulář nebo nákres. K materiálům se navíc dostanete z jakéhokoliv zařízení, stačí mít funkční prohlížeč a internetové připojení. Data jsou stále dostupná (díky aplikaci Disk Google i offline) a automaticky se ukládají, takže se vám nikam neztratí a samozřejmě funguje i nedocenitelné tlačítko zpět. Sami si rozhodněte, kdo si soubor může prohlížet nebo kdo v něm může upravovat.Štítky: ,