Google

Novinky ze společnosti Google

  1. O společnosti Google
  2. Novinky ze společnosti Google
  3. Tiskové centrum Google ČR
  4. Zpravodajské oznámení

Startuje druhý ročník Českého YouTube Festu!

“DOTÁHNI TO NA FEST!”

iREPORT a OSA zvou dosud neobjevené kapely a hudebníky na virtuální festival na YouTube

Praha, 16. března 2012 - Ochranný svaz autorský (OSA) a hudební magazín iREPORT spouštějí ve spolupráci s českým Googlem již druhé kolo projektu Český YouTube Fest, který se ponese ve znamení několika změn. Soutěž odstartuje na kanálu youtube.cz/ceskyfest virtuální přehlídkou českých hudebních talentů a kapel s vlastní tvorbou. Ty v první fázi zhodnotí odborná porota pod vedením hudební skupiny Tata Bojs, která je i tváří celého projektu. Následně vyberou samotní čeští fanoušci v online hlasování na YouTube pět vítězů, kteří budou moci kromě jiného vystoupit na známých letních festivalech. Hudebníkům pouze stačí do 23. dubna nahrát na YouTube kanál soutěže vlastní video, které splňuje pravidla soutěže. Projekt YouTube Fest je součástí programu „Google pro českou kulturu“. 

Český YouTube Fest bude oficiálně zahájen na vyhlášení hudebních cen Žebřík v Plzni v pátek 16. března. Své originální video (včetně hudby i textu) může na speciální YouTube kanál youtube.cz/ceskyfest do 23. dubna nahrát jakýkoliv český talentovaný interpret či kapela (bez omezení věkové hranice), která se chce prosadit na zdejší hudební scéně a zároveň si zahrát na známých letních festivalech. Do soutěže jsou přijímány pouze příspěvky nazpívané v českém jazyce (další tvorba kapely však může být i v jiném jazyce). Loni tuto možnost využila i kapela Flattus, která se stala celkovým vítězem prvního YouTube Festu.

“Vítězství nám umožnilo hrát na velkých festivalech, získat přístup k profesionálům z branže a přineslo hlavně spoustu dalších kontaktů. Myslíme, že je to nejlepší soutěž pro kapely, která kdy v České republice byla,” komentuje svůj úspěch v soutěži skupina Flattus a dodává: “Přihlašte se do nového ročníku a třeba si tím splníte své sny, jako my ve Flattus. Je to jen na vás, jestli to dotáhnete na Fest.”

Patnáct nejlepších (loni jich bylo devět), pro které pak budou moci hlasovat samotní uživatelé, vybere odborná porota do 16. května. Poté bude hlasování pouze na uživatelích YouTube. Pět vítězů (loni to byl jeden vítěz) získá možnost živě vystoupit na některých ze známých českých festivalů: Jam Rock 14.-16.6. (3 interpreti), United Islands [1] 21.-23.6. (3 interpreti), Prague City Festival 29.-30.6. (celkový vítěz), Rock for People 3.-6.7. (všech 5 vítězů), Sázavafest 2.-5.8. (celkový vítěz), a také Open Air Festival 9.-11.8. (celkový vítěz). Všichni také zdarma získají balík zkoušení v síti zkusebny.com, partnera soutěže, a to minimálně na jeden měsíc. Celkový vítěz bude mít možnost zahrát si na všech festivalech a využívat zkušebnu zdarma až na pět měsíců.

Roman Strejček, předseda představenstva OSA, vysvětluje: „OSA dlouhodobě podporuje vznik původní české tvorby, a právě to je důvod, proč se spolu s magazínem iREPORT, rozhodli podruhé tento projekt organizovat. Jelikož přihlášení soutěžních skladeb probíhá on-line, nabízí tak Český YouTube Fest unikátní možnost účasti široké veřejnosti, která se z virtuálního světa přesune na pódia letních hudebních festivalů."

V porotě hudebních expertů zasednou kromě známých Tata Bojs (Milan Cajs a Mardoša) také Albert Černý z Charlie Straight, loňská vítězná kapela Flattus, zástupce OSA Lukáš Paulů a zástupce iReportu Jarda Hudec.

Skupina Tata Bojs, která je tváří projektu, k tomu s nadsázkou jim vlastní dodává: "Myslíme si, že bychom pro kapely mohli být ten správný špatný příklad. Naše cesta k velkým samostatným koncertům trvá už 24 let a zřejmě ještě není u konce,” a pokračuje: “To oni by to mohli mít díky YouTube Festu rychlejší. Zároveň bychom jim rádi vzkázali, že není kam spěchat, důležitější než cíl je cesta a čím bude delší, tím si u toho člověk užije víc zábavy."

Další letošní novinkou bude speciální stránka projektu na Google+ (Český YouTube Fest), kde fanoušci najdou všechny důležité informace a novinky z YouTube Festu a jeho zákulisí. Stránka Google+ bude také propojená s YouTube kanálem projektu.

Mediálními partnery projektu jsou Bandzone.cz a Play.cz.

Více informací o Českém YouTube Festu a pravidlech najdete na stránce youtube.cz/ceskyfest, o novinkách na stejnojmenné stránce projektu na Google+.

Průběh soutěže:
Odborná porota v čele s Tata Bojs vybere do 16. května patnáct nejlepších videoklipů zaslaných na kanál soutěže youtube.cz/ceskyfest. V tento den budou jména všech finalistů společně s jejich klipy zveřejněna na kanálu YouTube uživatelům, kteří budou moci hlasovat pro své favority až do 6. června. Při slavnostním udílení Výročních cen OSA 2011, které se uskuteční 14. června, bude vyhlášeno pět vítězných interpretů, kteří dostanou od uživatelů YouTube nejvíce hlasů. Vítězové získají možnost zahrát si na partnerských letních festivalech a zkoušet zdarma v síti zkusebny.com.

Statistiky z loňského ročníku YouTube Festu
O programu Google pro českou kulturu google.cz/proceskoukulturu
Pokračování iniciativy z roku 2011 zaměřeného na využití nových technologií pro podporu české kultury, umění a talentů. V roce 2011 bylo realizováno několik projektů včetně digitalizace Muzea Kampa, dohody o digitalizaci 200 tisíc knih Národní knihovny nebo první Český YouTube Fest. Iniciativa je součástí širšího programu českého Googlu pod názvem “Google pro českou společnost 2012”.

###

O YouTube

YouTube je nejoblíbenější video platformou na světě, jež umožňuje milionům lidí sdílet a sledovat původní videa. YouTube funguje jako fórum a distribuční platforma, na níž se mohou setkávat miliony lidí z celého světa a vyměňovat si zde své postřehy i zkušenosti. Zároveň slouží jako velice efektivní platforma pro inzerenty, a to nezávisle na tom, o jak velkou společnost se jedná. YouTube má ústředí v kalifornském San Brunu a je stoprocentně vlastněnou dceřinou firmou společnosti Google. YouTube vstoupil na český trh v říjnu 2008 a podle průzkumu TNS Infratest je vedoucím videoportálem v České republice z hlediska velikosti, povědomí i obliby.

OSA (Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním)

Byl založen samotnými autory již v roce 1919, kdy se také konala první ustavující schůze. Jedním ze zakladatelů byl populární skladatel Karel Hašler a jedním z prvních ředitelů byl syn skladatele Antonína Dvořáka. V současné době je OSA občanským sdružením zastupujícím více než 6.800 domácích a více než 1.000.000 zahraničních nositelů autorských práv (skladatelů, textařů, nakladatelů).

Posláním OSA je správa autorských majetkových práv zastupovaných a členů. Je důležitým mostem mezi autory a uživateli jejich děl. Autorům poskytuje služby spojené s výběrem a následným rozúčtováním autorských odměn, včetně zpracování dat od uživatelů a právních služeb. Uživatelům usnadňuje přístup k legálnímu užití hudby všech žánrů z celého světa.

Prostřednictvím projektu Partnerství vytváří a posiluje dobré jméno OSA, informuje o činnosti OSA, posiluje povědomí o autorském právu a podporuje provozování děl autorů a tím v dlouhodobém horizontu napomáhá rozvoji české kultury nejen v České republice. Více informací na www.osa.cz.

iREPORT

Music&style online magazín, přinášející denní zpravodajství z hudby a showbyznysu, fotoreporty, recenze, rozhovory, audio&video, soutěže, blogy rockových hvězd a seriály z hudební historie. Obsahuje kompletní přehled open air festivalů a dalších významných akcí. Je organizátorem prestižní posluchačské ankety Žebřík. Více informací na www.ireport.cz.

Dotazy tisku:

Judita Hrubešová
Grayling
tel. 224 251 555, 775 558 271
lenka.rogerova@grayling.com

[1] United Islands České spořitelny

Štítky: ,