Google

Novinky ze společnosti Google

  1. O společnosti Google
  2. Novinky ze společnosti Google
  3. Tiskové centrum Google ČR
  4. Zpravodajské oznámení

Tvoje hudba + český text = Český YouTube Fest

Český YouTube Fest: iREPORT a OSA zvou české hudební talenty na virtuální festival na YouTube.

13. dubna 2011 – Hudební magazín iREPORT a Ochranný svaz autorský (OSA) spouštějí ve spolupráci s českým Googlem Český YouTube Fest na kanálu youtube.cz/ceskyfest. Soutěž startuje na YouTube virtuální přehlídkou hudebních talentů a kapel z Čech, Moravy a Slezska. Ten nejlepší ze všech si zahraje na známých českých festivalech. Stačí pouze do 8. května nahrát na YouTube kanál soutěže vlastní video, které v první fázi zhodnotí odborná porota pod vedením Xindla X. Celkového vítěze ale vyberou čeští uživatelé ve veřejném hlasování opět na YouTube. Projekt Český YouTube Fest je součástí programu „Google pro českou kulturu 2011“.

Svoje originální video (včetně hudby i textu) může na speciální YouTube kanál youtube.cz/ceskyfest do 8. května nahrát jakýkoliv český talentovaný muzikant či kapela, která se chce prosadit na české hudební scéně a zároveň si zahrát na známých letních festivalech v Česku. Do soutěže jsou přijímány pouze příspěvky nazpívané v českém jazyce.

Devět nejlepších, pro které pak budou moci hlasovat samotní uživatelé, vybere odborná porota do 18. května. Poté bude hlasování pouze na uživatelích YouTube. První tři finalisté získají možnost nahrání vlastního videoklipu, který bude promován na YouTube. Celkový vítěz si zahraje na populárních letních festivalech Jam Rock Festival, Prague City Festival a Sázavafest. Získá také účast na workshopu pro nové talenty a jedinečnou nabídku svého vlastního podzimního turné od agentury Championship Music, která spolupracuje i se samotným Xindlem X. Vítězný singl bude navíc zařazený do komunikace s dramaturgy rádií.

Svou spolupráci s tímto projektem Xindl X komentuje: „Myslím, že je důležité podporovat interprety s vlastní tvorbou. Jinak by to mohlo dopadnout tak, že pod vlivem všech možných talentových soutěží budeme mít éter plný lidí, co umí hezky zpívat, ale nemají co říct. Takže jim repertoár budou psát stále ti stejní xindlové a česká hudební scéna se nikam nevyvine. A to by byla škoda.“ Podobné poselství Xindl X posílá všem budoucím účastníků na úvodním videu k tomuto projektu.

V porotě hudebních expertů kromě známého Xindla X, který loni získal i cenu OSA za nejčastěji streamované video na YouTube, zasedne i Kryštof Michal, frontman kapely Support Lesbiens, Lukáš Paulů za Ochranný svaz autorský (manažer PR a komunikace) a Jarda Hudec z hudebního magazínu iREPORT.

Jarda Hudec, šéf magazínu iREPORT a ředitel hudebních cen Žebřík říká: „Českou hudbou se profesionálně zabývám už dvacet let a jsem si jistý, že tady máme spoustu ještě neobjevených talentů. A právě pro ně otevírají nové technologie v čele s YouTube zcela nové možnosti, jak se veřejně projevit a najít si své fanoušky.“

Roman Strejček, předseda představenstva OSA, dodává: „Do projektu jsme se zapojili zejména z toho důvodu, že chceme dlouhodobě podporovat vznik originálního českého hudebního obsahu a podpořit tak českou hudební scénu. YouTube je pro tento účel velmi přirozenou a uživatelsky oblíbenou platformou.“

Hodnocení soutěže:

Odborná porota v čele s hudebníkem Xindlem X vybere do 18. května devět nejlepších videoklipů zaslaných na kanál soutěže youtube.cz/ceskyfest. V tento den budou jména devíti finalistů společně s jejich klipy zveřejněna na kanálu YouTube. Od této chvíle budou moci uživatelé YouTube hlasovat pro své favority a to až do 7. června. O dva dny později, při slavnostním udílení Výročních cen OSA 2010, budou vyhlášeni tři nejlepší interpreti, kteří dostali od uživatelů YouTube nejvíce hlasů. Vítězi bude nabídnuta vlastní koncertní šňůra a také možnost zahrát si na partnerských letních festivalech.

Více informací o Českém YouTube Festu a pravidlech najdete na stránce youtube.cz/ceskyfest.

Video Xindla X pro talentované hudebníky i kapely najdete zde.

O programu Google pro českou kulturu 2011

YouTube Fest 2011 je součástí širšího programu Google pro českou kulturu 2011 (google.cz/proceskoukulturu). Od začátku roku proběhlo již několik významných akcí, které si kladou za cíl českou kulturu podporovat a šířit. Google pomohl prosadit pražské Museum Kampa do mezinárodního projektu Google Art Projekt. V únoru byla oznámena spolupráce s Národní knihovnou České republiky na digitalizaci 200 000 vzácných knih a tisků. Google byl také partnerem hudební ankety Žebřík. YouTube Fest 2011 tak bude již druhou aktivitou, která podpoří české hudebníky.

O YouTube

YouTube je nejoblíbenější video platformou na světě, jež umožňuje milionům lidí sdílet a sledovat původní videa. YouTube funguje jako fórum a distribuční platforma, na níž se mohou setkávat miliony lidí z celého světa a vyměňovat si zde své postřehy i zkušenosti. Zároveň slouží jako velice efektivní platforma pro inzerenty, a to nezávisle na tom, o jak velkou společnost se jedná. YouTube má ústředí v kalifornském San Brunu a je stoprocentně vlastněnou dceřinou firmou společnosti Google.

YouTube vstoupil na český trh v říjnu 2008. V roce 2010 se stal podle průzkumu TNS Infratest (červenec 2010) vedoucím videoportálem v České republice z hlediska velikosti, povědomí i obliby. Podle průzkumu to dokazuje i fakt, že tři čtvrtiny uživatelů internetu YouTube používají, třetina z nich dokonce na denní bázi. Povědomí o YouTube má 98% dotazovaných alespoň podle jména, 70 % respondentů však zná tento videoportál velmi dobře. Dvě třetiny uživatelů by YouTube hodnotilo jako velmi dobrý až excelentní. Zajímavý je i fakt, že YouTube u střední věkové kategorie (30-49 let) má srovnatelnou pozici s televizí. U mladší generace (do 30 let) má YouTube mnohem větší zásah. YouTube pokračuje expanzí do mobilního prostředí, kde 44 % dotazovaných potvrdilo, že již využívá či plánují využívat mobilní verzi této platformy. Ve srovnání s listopade 2008 vzrostl zásah portálu YouTube v Česku o 20 % (zdroj: Google) a nadále se zvyšuje.

OSA (Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním)

Byl založen samotnými autory již v roce 1919. První ustavující schůze OSA se konala 9. října 1919. Jedním ze zakladatelů byl populární skladatel Karel Hašler a jedním z prvních ředitelů byl syn skladatele Antonína Dvořáka. V současné době je OSA občanským sdružením zastupujícím více než 6.800 domácích a více než 1.000.000 zahraničních nositelů autorských práv (skladatelů, textařů, nakladatelů).

Posláním OSA je správa autorských majetkových práv zastupovaných a členů. Je důležitým mostem mezi autory a uživateli jejich děl. Autorům poskytuje služby spojené s výběrem a následným rozúčtováním autorských odměn, včetně zpracování dat od uživatelů a právních služeb. Uživatelům usnadňuje přístup k legálnímu užití hudby všech žánrů z celého světa.

Prostřednictvím projektu Partnerství vytváří a posiluje dobré jméno OSA, informuje o činnosti OSA, posiluje povědomí o autorském právu a podporuje provozování děl autorů a tím v dlouhodobém horizontu napomáhá rozvoji české kultury nejen v České republice. Více informací na www.osa.cz.

iREPORT

Music&style online magazín, přinášející denní zpravodajství z hudby a showbyznysu, fotoreporty, recenze, rozhovory, audio&video, soutěže, blogy rockových hvězd a seriály z hudební historie. Obsahuje kompletní přehled open air festivalů a dalších významných akcí. Je organizátorem prestižní posluchačské ankety Žebřík. Více informací na www.ireport.cz.

Dotazy tisku:

Šimon Rákosník
Grayling
tel. 224 251 555, 775 558 279
simon.rakosnik@grayling.com

Štítky: ,